ÜMİT YILMAZ YAZIYOR “SPOR YAPMAK AMAÇ OLMALI”

Son yıllarda spor yapmak amaç olmaktan çıkarak iyiden iyiye para kazanma aracı oldu.

İster futbolcu,ister basketbolcu, isterse diğer sporları yapan bir sporcu sporu amaç olarak değil bir an önce para kazanayım,lüks araçlara bineyim,lüks evlerde yaşayayım,lüks mekanlarda yemek yiyeyim,en iyi giysileri giyeyim zihniyetiyle amaç olmaktan çıkarıp araç haline getirdi.

10 yaşındaki çocuğunu kulüp altyapısına yazdıran bir babayla, daha 10 yaşında altyapıya giren çocuk 20 yaşına gelince bende en güzel arabaya bineceğim. En güzel evlerde yaşayacağımın hayalini kurmaya başladı.

Bu oyunu,sporu en güzel şekilde öğreneceğim,en iyilerden ve örnek alınacak sporculardan biri olacağım diyen ve herşeyi zamana bırakan neredeyse yok denecek kadar az maalesef. Daha kulüp kapısından yeni giren bir sporcu hemen hayaller kurmaya başlıyor. Yeteneği olup olmadığını bilmeden,gelişim sürecinde nasıl bir ilerleme yaşayacağını düşünmeden büyük hayallere dalarak sporu para kazanma aracı haline getiriyor.

Yeteneği yoksa zamanla kaybolup gidiyor. Büyük bir hayal kırıklığıyla hayatını sürdürüyor.

Sevgili aileler ve sporcular; sporun ilk amacı para kazanmaktan önce sağlıklı yaşamak olmalı.

Öncelikle sağlıklı bir vücuda,sağlıklı bir zihne sahip olmak olmalı.

Böyle bir niyetle başlayan ve sporu öncelikle amaç olarak gören bir sporcu eğer yeteneği de varsa günün birinde illaki para kazanarak önemli yerlere gelir.

Hayatın her alanında olduğu gibi sporda da hayaller ve hedefler olmalıdır. Bu hedefler sporcunun kariyeri ilerledikçe koyacağı hedefler olmalıdır. Bu hedeflerini de kişisel yeteneklerine göre koymalıdır.

Kısaca sözün özü;spor öncelikle amaç olmalı,sağlıklı yaşama sebebi olmalı, sonrasında ise yeteneğine ve kişisel çabasına göre para kazanma aracı ve meslek olarak kabul edilmelidir.

YAZI:Ümit YILMAZ
07 ŞUBAT 2021 PAZAR

NOT: Hastane odasında babama refakat ederken,can sıkıntısından patlarken yazılmış bir makaledir.

İnşallah okuyan minik sporculara ve ailelerine faydası dokunur.

İyi okumalar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*