PAS,PAS AMA NEREYE PAS!!!

Futbol oyununda istatistikler önemli bir yer tutar.

Maç içerisinde kim kaç şut atmış. Kim kaç korner atmış,kim daha fazla topa sahip olmuş,kim daha çok pas yapmış,kim daha fazla gol girişiminde bulunmuş?

Bu istatistikler oyunun tabi ki keyifli kısmı.

Yalnız bu istatistiklere bakarak her şeyi daha iyi yapmış olan takım maçı kazanmıştır diyemeyiz.

Bazen çok daha az pas ya da, şut atan topa sahip olan takımların maçı kazandığını hepimiz hatırlarız. Bundaki temel neden topu rakibe vererek rakibin hata yapmasını beklemek, rakip öne çıktığında arkaya atılacak uzun bir topla gole gitmek olabilir. Son zamanlarda sıklıkla uygulanan bir taktiktir bu söylediğim.

Bir diğer nedende rakip takım çok teknik oyunculardan oluşabilir. Rakip takım oyunun büyük bölümünde topu ayağında tutup daha fazla pozisyona girebilir.

Buna en büyük örnek yaklaşık 10 yıl önce oynanan Celtic-Barcelona Şampiyonlar Ligi maçı. Xavili,İniestalı,Busguetsli Barcelona orta sahası topa %89 sahip olup 950 pas yaparken, buna karşılık sadece %11 topla oynayan ve 150 civarında pas yapan Celtic adeta orta sahada top yapıp kaleye gol atmaya gitmeyi unutan Barcelona’yı 2-1 yenmişti.
Bu maçta Barcelona’nın yaptığı 950 pasın neredeyse 750-800’ü kendi yarı sahası ile orta yuvarlak içerisinde bulunan bölgedeydi.

Futbolda pas gole giden en önemli araçtır.

Bazen orta sahada yapacağın 8-10 pas yerine savunmanın arkasına atacağın derin bir pas rakibi daha kolay çözmesini sağlayabilir.

Futbolu çok yakından takip eden bir futbolsever olarak bana göre 700 pas yapmak yerine en azından %40’ı hücum bölgesinde olmak koşuluyla 400 pas yapmak çok daha kıymetlidir.

Altyapı antrenmanlarında dikkatimi çeken bir husus vardır. Antrenmanı yöneten antrenör oyuncularına her iki dakikada bir ayağa pas diye bağırır. Antrenör arkadaşlarım alınmasın daha şimdiye kadar araya pas diyene neredeyse rastlamadım.

Eğer antrenmanda devamlı ayağa pas ifadesini kullanırsanız bu eğitimi alan çocuk risk alıp araya top atmaz. Araya top atıp kaptırdığında hocasından fırça yiyeceğini bilir.
Tüm futbol kariyeri de böyle orta sahada sağa pas, sola pasla sürer gider.

O yüzden sevgili antrenörlerimize tavsiyem ayağa pas ifadesini kullandığınız kadar araya pas ifadesini kullanın ki oyuncularınız risk alıp defans arkasına araya top atsın.

Unutmayın orta sahada yapılan 700 pas size maçı kazandırmaz ama hücum bölgesinde araya atılan 50 pas size maçı kazandırır.

Sevgilerimle;

YAZAN: Ümit YILMAZ

05 Aralık 2020 Cumartesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*