METİN YILMAZ YAZIYOR: ARTIK SAHALARDA KİMSE ÖLMESİN !

Gün geçtikte mantar misali artan veteran ve masterler futbolu adı altında kontrolsüz şekilde düzenlenen futbol turnuvalarından üzücü haberler ardı ardına geliyor.

40 yaş üstü futbolcuların nizami futbol sahalarında pek çoğu sağlık raporu alınmadan, sağlık şartlarına uymayan,doktor ve ambulans olmayan, bazılarının amacı tamamen ticari zihniyet olan ve insan hayatını hiçe sayan ortamlarda sakat kalması hatta hayatını kaybetmesi herkesi düşündürmesi gereken bir durum değil mi?

Artık bu duruma Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü el koymalıdır. Gerekli kriterler belirlenerek bu kriterlere uymayan hiçbir turnuvaya müsaade edilmemelidir.

Bu müsabakalarda mutlak suretle tam donanımlı ambulans, belgeli en az 2 sağlık personeli ve müsabakalarda her an kullanıma hazır durumda (OED) cihazı bulundurulmalıdır. (OED, ani kalp durması sırasında göğse yapıştırılan pedler vasıtası ile kalbe şok verilmesini sağlayan hafif, kullanımı kolay ve taşınabilir bir cihazdır)

Ben bir sporsever ve antrenör olarak bu duruma çok üzülüyorum. Gerekli sağlık şartları oluşturulup, “futbol oynamasında hiç bir engel yoktur raporu” alındıktan sonra kendini çok yormadan,zorlamadan tabiki oynanabilir bu oyun ama yukarıda yazdığım koşullar oluşmadan çok sıkıntılı bir durum olduğu aşikar.

Sözün özü şu dostlar. Veteranlar ve masterler liglerine bir çeki düzen verilmeli. Turnuva öncesi tüm oyuncular için tam teşekküllü sağlık kuruluşlarından uygun sağlık raporları mutlak surette alınıp futbol oynamalarına müsaade edilmeli.

Bu işi layıkıyla yapanlar tabiiki olabilir. O arkadaşlarda işin ciddiyetini asla elden bırakmamalı. En iyi şartları oluşturup,riskleri minimuma indirmeli.

Sağlık ciddi bir iştir. Birilerinin geleceğine,hayatına mâl olacak işler hem dinen hem ahlaken uygun değil malumunuz. Bunun vebâli çok büyük. Bu unutulmamalı. Sağlık şartları uygun olmayan arkadaşlarda veteranlar liglerinde oynamak için ısrar etmemeli. Bu işin tadını en azından seyirci olarak çıkarmalı.

Unutulmamalı; Önceden uyarmak,sonradan üzülmekten,ah vah etmekten iyidir.

Kalın sağlıcakla.

Metin YILMAZ

20 NİSAN 2022

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*