HAYATIMIZDAKİ CORONAVİRÜS KÂBUSU

Tüm Dünya’nın adını Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmasıyla duyduğu Coronavirüs tıp tabiri ile (Covid-19)  artık tüm Dünyadaki yaşamı bir kaosa çevirmiş durumda…

Ülkemizde ilk olarak Mart ayının başında görülen virüs daha sonra özellikle yurtdışı ve umreden dönen vatandaşlarımızla birlikte hızlı bir ilerleme sürecine girdi.

Ülke olarak gerekli tedbirleri çok önceden almış olduğumuzdan dolayı epeyce bir süre ülkemize sokmadığımız virüs tüm Dünyada olduğu gibi artık ülkemizin de bir salgın haline gelmeye başladı.

Sağlık Bakanlığımızın ve Devletimizin almış olduğu kararlara ve uygulamalara maalesef halk olarak yeterli dikkat ve özeni gösterdiğimiz söylenemez. Özellikle ilk etapta alınan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmama yasağına uymadığını görüyoruz. Bunun dışında yine genç kesiminde uyarılara aldırış etmediği net şekilde gözüküyor. Parklar ve sahilleri maalesef terk edemiyoruz. Alışkanlıklarımızdan vazgeçemiyoruz. Oysaki bu virüs çok sinsi ve çok tehlikeli.

Virüs bulaştığı insandan kolay bir şekilde diğer insanlara enfekte olabiliyor. Bazı insanlarda belirtisi olmamasına rağmen bulaştırdığı insanlarda hastalığın ağır geçmesine vesile olabiliyor. Özellikle 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan kişiler büyük tehdit altında.

Virüsün hayatımıza girmesiyle birlikte okullar ve birçok işyeri tatil oldu. Camilerimiz maalesef cemaatle namaz kılmaya kapatıldı. Bunun yanında tüm spor faaliyetleri de askıya alındı. Ücretsiz izine çıkartılan insanlarımız zor bir döneme girdi. Geçim derdi baş gösterdi. Kiralar,krediler,faturalar,mutfak masrafları insanımızın kara kara düşünmesine sebep oluyor. Özellikle evlerini kiraya vermiş olan ve durumları bir nebze iyi olan mal sahiplerine de buradan seslenmek istiyorum. Mümkün olduğu kadar kiracılarına bu zor dönemde destek olsunlar. Allah herkese kolaylık göstersin inşallah. Bu zorlu süreçte eşimize,dostumuza,komşularımıza ve çevremizdeki ihtiyaç sahibi insanlara gücümüz yettiği ölçüde destek olmalıyız. Birlik olmak tek çıkar yolumuz.

Unutulmamalı ki Virüs tedbirlerimizden güçlü değildir. Bu dönemde özellikle mecbur kalmadıkça evden çıkmamalıyız ve kendimizi dış Dünya’dan izole etmeliyiz. Sosyal mesafe kuralına uymalı, temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmeli ellerimizi sürekli yıkamalıyız.

29 Mart itibariyle toplamda 65.446 test yapılırken bu testlerin sonucunda tanı koyulan toplam vaka sayısı 9.217 olurken maalesef 131 vatandaşımız bu hastalığa yenik düştü. Şuanda 568 vatandaşımız yoğun bakım ünitesinde yatmakta, 394 vatandaşımızda entübe (solunum tüpü takılı) durumdadır.

İnşallah kısa sürede bu virüs belasını atlatıp ara verdiğimiz yaşantımıza geri döneriz.Allah hastalarımıza şifa, doktorlarımıza ve sağlık personelimize güç kuvvet versin inşallah. Bu coronavirüs belasını el birliğiyle atlatmak dileğiyle evde kalın, sağlıklı kalın, hoşçakalın…

#EVDEKALTÜRKİYE

YAZI: METİN YILMAZ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*